Podział majątku po rozwodzie a hipoteka
Czy hipoteka obniża wartość majątku wspólnego?
Orzecznictwo sądów – czy obciążenie hipoteczne obniża wartość majątku wspólnego obliczaną na potrzeby podziału majątku wspólnego małżonków – jest w tym zakresie niejednolite, więc prowadząc postępowanie możemy przyjąć argumentację odpowiednią dla reprezentowanego uczestnika postępowania.
- Hipoteka nie obniża wartości majątku wspólnego – najnowsze orzecznictwo
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 26.01.2017 o sygnaturze I CSK 54/16 – W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu ustawowej wspólności majątkowej sąd – ustalając wartość wchodzącego w skład majątku wspólnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, obciążonego hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy – uwzględnia wartość rynkową tego prawa, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego.
Również tak stanowi postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14.03.2017 o sygnaturze II CZ 161/16 – Bezzasadne jest powiększanie wartości majątku podlegającego podziałowi przez doliczenie obciążenia nieruchomości kredytem hipotecznym, gdyż sąd może dzielić jedynie aktywa, nie może natomiast dokonywać podziału lub rozliczenia nie spłaconych jeszcze długów, obciążających nadal – mimo ustania ustawowej wspólności majątkowej – oboje małżonków na skutek czynności prawnych podjętych przez nich w czasie trwania wspólności; zatem przy ustalaniu wartości wchodzącej w skład majątku wspólnego nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt uwzględnia się wartość rynkową nieruchomości, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego.
2. Hipoteka obniża wartość majątku wspólnego – wcześniejsze orzecznictwo
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26.09.2013 o sygn. II CSK 650/12 – spłata długu hipotecznego po dacie orzeczenia o podziale majątku wspólnego nie jest nakładem z majątku osobistego na majątek wspólny, to obciążenie hipoteką wpływa w sposób oczywisty na wartość nieruchomości, a zatem przy jej ustalaniu w toku podziału majątku wspólnego sąd powinien uwzględnić to obciążenie, podobnie jak obowiązany jest rozważyć obniżenie wartości z powodu obciążenia w postaci służebności czy dożywocia. Wartość tych obciążeń odlicza się zarówno przy ustalaniu składników majątku wspólnego, jak i przy zaliczaniu wartości nieruchomości przyznanej jednemu z małżonków na poczet przysługującego mu udziału w majątku wspólnym.
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21.01.2010 o sygn. I CSK 205/09 – Wartość lokalu, będącego przedmiotem podziału w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, powinna być ustalona przy uwzględnieniu hipoteki obciążającej ten lokal.
Szczegółowa porada prawna dotycząca podziału majątku wspólnego i reprezentacji przed sądem dostępna w Kancelarii Prawnej ZYGA&CHAMBERS – ul. Gwiaździsta 8/3 tel. 601686007
Radca Prawny Wrocław, Adwokat Wrocław, podział majątku Wrocław, podział majątku małżeńskiego Wrocław